Юристы Николаева!

ЗАКРЫТЬ
Регистрация Главная Новости Акции Обзоры Банеры
+

Нет комментариев
ТРУДОВИЙ КОДЕКС. ГОТУЄМОСЯ ДО ЗМІН (ЧАСТИНА 2)
698 посещений
0 комментария

ТРУДОВИЙ КОДЕКС. ГОТУЄМОСЯ ДО ЗМІН (ЧАСТИНА 2)0 понравилось
0

Заметили грамматическую ошибку? Выделите текст ошибки в браузере, затем нажмите Ctrl+Enter в окне жалобы опишите проблему.

Робочий час

Продовжуючи вивчати проект ТК, не можна не згадати про його найбільш резонансну норму– встановлення ніби-то обов'язкового 12-годинного робочого дня для працівників.

Зупинимось на ній дещо детальніше.

Стаття 131 Проекту ТК встановлює нормальну тривалість робочого часу - 40 годин на тиждень (так само, як і ст. 50 КЗпП).

Згідно з ч. 2 тієї ж статті 131, колективним договором, нормативним актом роботодавця може бути встановлена менша тижнева норма робочого часу. При цьому таке зменшення норми тривалості робочого часу не тягне за собою будь-якого зменшення розміру оплати праці.

Стаття 137 Проекту (так само, як і ст. 52 КЗпП) регламентує порядок встановлення 5- та 6-денного робочого тижня. Так, для працівників встановлюється, як правило, 5-денний робочий тиждень з двома вихідними днями.

В юридичних особах, де за характером виробництва та умовами роботи запровадження 5-денного робочого тижня є недоцільним, колективним договором (якщо такий договір не укладався - нормативним актом роботодавця, прийнятим за погодженням з профспілкою), встановлюється 6-денний робочий тиждень з одним вихідним днем, але не більше встановленої тривалості робочого тижня (яка, нагадаємо, визначена статтею 131 Проекту і становить 40 годин)*.

Хочеться зауважити: якщо нині діючий КЗпП зобов'язує роботодавця при виборі 5- чи 6-денного робочого тижня враховувати думку колективу, то, згідно з нормами Проекту, за відсутності на підприємстві профспілкової організації, 5- та 6-денний робочий тиждень встановлюється роботодавцем самостійно.

Крім того, стаття 139 Проекту визначає, що тривалість щоденної роботи в межах робочого тижня повинна бути, як правило, однаковою. Однак допускає її подовження колдоговором (а якщо останній не укладався - нормативним актом роботодавця, погодженим з профспілкою), але не більш як до 10 годин за умови дотримання тижневої норми робочого часу, визначеної законом.

А таким "законом", в даному випадку є вже неодноразово згадувана стаття 131 Проекту, відповідно до якої нормальна тривалість робочого часу становить 40 годин на тиждень.

Як бачимо, поки що підстав для хвилювання немає, і всі вищенаведені статті проекту ТК містять застереження стосовно дотримання тижневої норми робочого часу.

Розглянемо ще статтю 143 Проекту, згідно з якою в окремих галузях діяльності, де за умовами виробництва не може бути дотримана щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, допускається запровадження підсумованого обліку робочого часу.

Така форма організації праці більш відома нам як вахтовий метод роботи.

У такому випадку обліковий період установлюється тривалістю 1 місяць, а максимальна тривалість щоденної і щотижневої роботи не повинна перевищувати 12 і 48 годин відповідно.

При цьому загальний відпрацьований час за місяць не повинен перевищувати нормативного (виходячи з 8 годин на день). При 20 робочих днях це 160 годин, при 21 - 168 тощо.

За наявності письмової згоди працівника допускається встановлення більшої тривалості щоденної роботи, однак лише у випадку, якщо працівник перебуває на роботі у стані очікування часу початку виконання роботи та має можливість відпочивати протягом зміни.

Така понаднормова робота компенсуватиметься меншою тривалістю робочого часу в інші періоди або наданням додаткових вихідних днів у межах облікового періоду. Тобто працівнику, що, наприклад, відпрацював в один тиждень 48 годин, на наступному тижні належить відпрацювати 32 робочих години (додатковий вихідний).

Отже, при більш уважному вивченні з'ясовується, що і ця норма не є таким собі екстремальним нововведенням, оскільки деякі категорії працівників, наприклад охоронці, працюють в режимі "сутки-трое" і сьогодні, проводячи на робочому місці по 24 години на добу.

Статья предоставлена бухгалтеским центром "Ника".

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Имя:*
E-Mail:
Комментарий:


cis Powered by CYS